Uwaga

Forum jest w trybie tylko do czytania.

Waga urodzeniowa

2 lata 10 miesiąc temu - 2 lata 10 miesiąc temu #73182 przez jacksclan
Nawiązując do aktualnego tematu.
Ważyć, czy nie ważyć szczenięta? Szczenięta będą się rozwijały zgodnie ze swoim planem genetycznym i warunkami środowiskowymi niezależnie od tego, czy ważymy, czy nie. Dawniej szczeniąt nikt nie ważył i zapewne i teraz spora liczba hodowców tego nie robi. Hodowca, który ceni sobie zdrowie szczeniąt i chce mieć rozeznanie co do prognozy rozwoju powinien ważyć. Waga urodzeniowa jest istotna, gdyż pozwala nam zorientować się co do rozwoju wewnątrzmacicznego, jeszcze bez wpływu świata zewnętrznego. Tak więc waga ta odzwierciedla możliwości konkretnego materiału genetycznego osobnika. Jednak i tu środowisko wewnątrzmaciczne może mieć wpływ. Macica jest dobrze ukrwiona, jednak nie we wszystkich odcinkach jednakowo. Także nie każde łożysko ma taką samą wielkość, a co za tym idzie równą powierzchnię wymiany. Jednak zwyczajowo pomijamy te różnice, gdyż byłoby bardzo trudno obliczyć ich wpływ. Ważymy zaraz po urodzeniu, zanim szczenię dorwie się do sutka. Mokre, czy suche? Jeśli mokre, to wszystkie. Jeśli suche, to także wszystkie. Logika wskazuje, że w przypadku porodu naturalnego ważone będą mokre. Szczenięta po cesarce - suche. Ja osobiście nie znam weterynarza, który waży szczenięta, choć tak właściwie powinno być.
Czy waga urodzeniowa rokuje nam jakość dorosłego osobnika? Tylko w szerszym zakresie. Mniejsze szczenięta mogą z powodzeniem przegonić te największe z miotu. Najcięższe mogą zwolnić swój rozwój, a nawet paść. Ja ważę od lat szczenięta prowadząc statystykę na prywatny użytek. Oczywiście porównywać można wagę w stosunku do konkretnej rasy (JRT w moim przypadku). Największe szczenię miało 260 g. Najmniejsze 144 na przestrzeni 18 miotów. Moim zdaniem najlepiej rokują szczenięta o wadze od 160 do 220 g maksimum. Nie chodzi przy tym o rokowanie "wystawowe", lecz wagę ostateczną dorosłego psa. Chcący mieć JRT o masie zgodnej w miarę z wzorcem powinni wystrzegać się szczeniąt o wadze urodzeniowej powyżej 240 g. Oczywiście są wyjątki.
Jednak ważenie szczeniąt po urodzeniu pozwoli nam na kontrolowanie przyboru masy i to chyba jest w tym najważniejsze. W kilka do kilkunastu godzin od narodzin waga spada. Szczenię zużytkowuje zapasy, a samo nie potrafi jeszcze efektywnie pobierać i przetwarzać siary. Po 24 godzinach powinny jednak mieć wagę wyższą od urodzeniowej. Jednak dopiero brak przyboru lub nawet spadek wagi w ciągu dwu kolejnych dni powinien wzbudzić nasz niepokój. Takie szczenię powinno być bezwzględnie zbadane przez weterynarza i to on powinien zadecydować, czy dokarmiać szczenię. Dlaczego? Gdyż przedłużanie życia szczenięcia z poważnymi wadami rozwojowymi jest po prostu niehumanitarne i nieetyczne.
Jak często ważyć? Zapewne nie ma tutaj reguły. Ja w pierwszym tygodniu ważę codziennie. Od drugiego co dwa dni. Jeśli szczenięta rozwijają się prawidłowo wydłużam odstępy. W każdym przypadku szczenięta powinny być ważone po urodzeniu, w co najmniej trzech pierwszych dniach życia, oraz w 9-10 dniu. Ponoć istotny jest 10 tydzień, ale tak długo szczeniąt przynajmniej ja w hodowli nie trzymam.
Jak szybko zdrowe szczenię przybiera na wadze? W ciągu pierwszych trzech dni około 20 g na dobę. Ważyć należy oczywiście zawsze o tej samej porze. W następnych dniach przyrosty będą coraz większe, czego zapewne tłumaczyć nie trzeba. Jak przebiegają krzywe przyrostu wagi podaje przykład miotu B na stronie hodowli. www.jackrussellterrier.info/pl/szczeniet...mioty/item/69-miot-b
Na pytania chętnie odpowiem w miarę moich możliwości.

Zapraszamy na stronę hodowli

www.jackrussellterrier.info www.dandiedinmont.pl
"Dopóki nie było internetu nie wiedziałem, że jest tylu idiotów" - Stanisław Jerzy Lem
2 lata 10 miesiąc temu #73183 przez MArbas
możesz do swojej statystyki wprowadzić moje dane ;)
Suczka po cesarce,wet nie warzył szczeniąt po urodzeniu
ważyłem je sam po 8 godzinach od urodzenia i ważyły od 205g. do 215g.
2 dnia życia ważyłem je dokładnie po 24h ważyły od 220g. do 230g.
3 dzień ważenia to wyniki w przedziale od 235g. do 250g.
Jaś Wędrowniczek jest od samego początku na prowadzeniu wagi choć to on ważył te 205g. po urodzeniu :)
2 lata 10 miesiąc temu - 2 lata 10 miesiąc temu #73185 przez jacksclan

MArbas napisał: możesz do swojej statystyki wprowadzić moje dane ;)
Suczka po cesarce,wet nie warzył szczeniąt po urodzeniu
ważyłem je sam po 8 godzinach od urodzenia i ważyły od 205g. do 215g.
2 dnia życia ważyłem je dokładnie po 24h ważyły od 220g. do 230g.
3 dzień ważenia to wyniki w przedziale od 235g. do 250g.
Jaś Wędrowniczek jest od samego początku na prowadzeniu wagi choć to on ważył te 205g. po urodzeniu :)

Jak już pisałem waga urodzeniowa, to waga zanim szczenię dorwało się do cycka i zanim uszczupliło własne zapasy.. Po ośmiu godzinach ważenie ma oczywiście sens. Wagą urodzeniową jednak już nie jest.

Zapraszamy na stronę hodowli

www.jackrussellterrier.info www.dandiedinmont.pl
"Dopóki nie było internetu nie wiedziałem, że jest tylu idiotów" - Stanisław Jerzy Lem
2 lata 10 miesiąc temu #73187 przez tola
Wydaje mi się, że każdy rozsądny hodowca powinien ważyć. Daje mu to szerszy pogląd na miot, skojarzenie - jak pisze jack's clan, no i zdrowie osesków.
Jeszcze nie miałam szczenięcia wagowo około 240 g, ale mam małe suki. Zobaczymy jak będzie dalej....
Myślę, że waga urodzeniowa daje pogląd na miot. Przeważnie tam gdzie są większe różnice w wadze urodzeniowej, psy wyrastają na "różne" eksterierowo.
2 lata 10 miesiąc temu #73188 przez drapichrust
Lekarz wet, który ma do czynienia dość często z porodami suczek ("specjalizuje" się w temacie rozrodu psów) waży szczeniaki po urodzeniu lub cesarce nieomal "odruchowo" - tak jak w szpitalu ważą ludzkie noworodki ;). W innych sytuacjach trzeba po prostu "przypomnieć" lekarzowi, żeby zważył szczeniaki, każdy lekarz i każdy gabinet wet ma odpowiednią wagę... A pomoc wet przy porodzie czy cesarka kosztują takie kwoty (zwłaszcza w Warszawie ;) ), że ważenie szczeniąt powinno być "w pakiecie".

Zgadzam się z jacksclan, że ważenie szczeniaków pozwala kontrolować prawidłowość rozwoju. Także i z tym, ze nie należy "na siłę" utrzymywać przy życiu szczeniąt, które nie wykazują "chęci życia" np. nie mają odruchu ssania i nie nabierają go w ciągu kilkunastu godzin po urodzeniu mimo pomocy hodowcy (przystawianie). Upieranie się przy sztucznym dokarmianiu (np. sonda) przynosi czasem więcej szkody niż pożytku - z przyczyn, o jakich mówi jacksclan (najprawdopodobniej wady wrodzone).
2 lata 10 miesiąc temu #73191 przez ZioMilka
Zawsze ważę szczeniaki, każdy miot. Nawet robiłam kolorowe wykresy. :)
Nie wyobrażam sobie nie ważenia szczeniąt w pierwszych dwóch tygodniach życia ( minimum). To są podstawowe informacje na temat zdrowia szczeniaków.

A jak bardzo się przydaje przy kolejnych miotach, zaglądanie do tabel poprzednich miotów. Porównywanie miotów. A zdarza się też uspokajanie nerwów , bo tak już było, najpierw spada waga , a potem rośnie u jakiegoś szczenięcia.

Na pewno jest to ważna informacja dla hodowcy.

Pozdrawiam i zapraszam na moją stronkę- >klik banner<
Zasilane przez Forum Kunena