×

Uwaga

Forum jest w trybie tylko do czytania.

podszczypywanie przez szczeniaka

3 lata 5 dni temu #74301 przez Pino
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Cześć,

mam 7 tygodniowego szczeniaka rasy jack russell terrier, niestety czasem mała podbiega i podgryza mnie po rękach czy nogach. Czy takie zachowanie u szczeniaków jest normalne? Jeśli tak to co zrobić aby nie było takich sytuacji?
3 lata 5 dni temu - 3 lata 5 dni temu #74311 przez drapichrust
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Poszukaj na tym Forum podobnych tematów - szczeniak, gryzienie, rady co z tym zrobić.

Generalnie : to bardzo normalne, szczenię bawi się i kontaktuje się w ten sposób z rodzeństwem, matką.
Normalne ale niepożądane - jak najszybciej, łagodnie i zdecydowanie, także konsekwentnie przeciwdziałaj - szczenię powinno zrozumieć, ze ten rodzaj kontaktu (zabawy) z człowiekiem jest niepożądany.
Niestety, często wlasciciele popełniają błąd, pozwalając małemu szczeniakowi na takie zachowania. A zachowania się utrwalają i to co jest do zniesienia w przypadku kilkutygodniowego szczeniaka , w przypadku kilkumiesięcznego psa - to duży problem.
Przeciwdziałamy zabierając ręce (szczeniak do nich nie podfrunie), stając nieruchomo gdy rzuca się na nogi, odwracając uwagę zabawką.
Jeżeli szczeniak wpada w zapamiętanie i "szał' tylko separacja (klatka kennelowa, kojec) prawidłowo stosowana - do wyciszenia szczeniaka - może przerwać takie zachowanie
3 lata 5 dni temu #74313 przez Jax
COM_KUNENA_MESSAGE_REPLIED_NEW
Do wypowiedzi Drapichrusta (jak zwykle, celnej) dodam tylko, że takie zachowanie można z odrobiną sprytu przekuć na wzmocnienie kontaktu ze szczeniakiem. Jak zaczyna gryźć, podkładamy zabawkę, bawimy się chwilę, przerywamy zabawę (z komendą). Gdy szczeniak jest grzeczny, znów się bawimy. Gdy zaczyna gryźć, podszczypywać - mówimy "nie" (czy cokolwiek innego, co ma być naszą komendą znakującą negatywnie) i zabieramy zabawkę i siebie ;). Jeśli dobiega, gryzie, szczypie - znów "nie" i ignorowanie, względnie - działanie, aby przyspieszyć uspokojenie. Gdy się uspokoi (za pierwszym razem to potrwa, ale potem już będzie coraz szybciej), znów zachęcamy do zabawy. Zabawę zawsze kończymy słowem, np. "Dość", i zawsze my ją zaczynamy, nie pies. W ten sposób z jednej strony nawiązujemy kontakt ze szczeniakiem przez wspólną zabawę, budując więź, z drugiej my decydujemy, kiedy będziemy się bawić i kiedy zabawa jest przerywana, a z trzeciej - pokazujemy, że podgryzanie i szczypanie jest niepożądane i nieopłacalne. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że szczenię musi na czymś spalić swoje emocje, ale warto od początku wprowadzić konsekwencję, bo to się opłaci w przyszłości.
COM_KUNENA_THANKYOU: drapichrust
Zasilane przez Forum Kunena